POTS, et par, sandsynligvis sidst i det 19. århundrede.

524793. POTS, et par, sandsynligvis sidst i det 19. århundrede.

Et par krukker med blå-hvid underglasur-maleri, mærket Chien-lunge Højde 8,4 cm Herkomst: Dansk privatsamling tilhørende en kvinde, der var ansat på den danske ambassade i Beijing i slutningen af 1950'erne. Krukkerne og andre højklasses antikviteter blev købt på den antikke gade Liu Li Chang 'Potter Street', førhen producerede dette sted både gravfigurer og tagryttere beregnet til Den Forbudte By i Beijing.

Brugsslitage og en gryde med minimalt slid.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 801