TABEL, af Anders Lundelius (mester i Stockholm 1778-1823).
521823. TABEL, af Anders Lundelius (mester i Stockholm 1778-1823).
Fineret med mahogni. Runde på nedadtil tilspidsede ben med fodkryds og afslutning med hjulskiver, kasse i fælgen, beslag og lister, i messing. Signeret i bunden af æsken Stockholms Hallstämpel 1783 A. Lundelius Stockholm. Diameter 40, højde 71 cm.