ARVIDSSON, ADOLF IVAR. Svenske konger og deres tidevand. en samling portrætter af kendte personer med vedhæftede biografier.
517340. ARVIDSSON, ADOLF IVAR. Svenske konger og deres tidevand. en samling portrætter af kendte personer med vedhæftede biografier.
Første band + Andet band, Stockholm., Gjötström & Magnusson. Norstedts. 1831-1843. 66+88 sider tekst +1 sideindeks. 63 + 84 litografier + to litografiske titelblade.
Slidt nutidigt halvfransk bind, indsatsen revnet i rygsøjlen, pladerne: Dronning Christina; Rutger von Ascheberg; Sigismund; Karl XII; Lasse Lucidor plus omkring fem yderligere litografier mangler. Lagerpletter overalt.