515852. CHIFFONJE, midten af 1800-tallet.
Fineret med hårdttræ. Messing beslag. Nedklappelig skriveklap med underliggende skriveinteriør og skuffer. En skuffe over og tre skuffer under skriveklappen. Længde 117. Bredde 49. Højde 129 cm.
Have på. Ridser og mærker. Raslende kasser. Tørre revner.