EMMERICH SOMMAVILLA. Vandmanden forelsket. Lille Art Nouveau maleri.
515475. EMMERICH SOMMAVILLA. Vandmanden forelsket. Lille Art Nouveau maleri.
Emmerich Sommavilla (maler 19./20. Århundrede); Olie på lærred, dateret omkring 1895, signeret nederst til højre "E. Sommavilla", med titlen på verso på en håndskrevet etiket, yngre indrammet. Mål ca ramme 36 x 46 cm, maling 30 x 40 cm.