NØGEN. Emma Ella Willert f. Tryk fra Memel.

515473. NØGEN. Emma Ella Willert f. Tryk fra Memel.

Olie på lærred, dateret omkring 1920, utydeligt signeret nederst til højre "...üsser", yngre indrammet. mål ca. 115 x 94 x 5 cm, maling 100 x 80 cm. Ramme Den portrætterede er Emma Ella Willert nee. Presse (*26.04.1895 Plaschken), ifølge den smilende afsender, "den smukkeste kvinde i Memel" på det tidspunkt. 1914 ægteskab med Wilhelm Adolf Erich Willert (*26/06/1885 Koenigsberg); Datter af Albert Press (1855-1918) og Anna Swars (1861-1927). Genealogisk link: http://www.online-ofb.de/famreport.php?ofb=memelland&lang=sk&modus=&ID=I284906&nachname=PRESS.

Lette alderstegn, krakelering.

Få foretaget en gratis vurdering!

HannoVerum
Antal besøg: 2.481