515473. NØGEN. Emma Ella Willert f. Tryk fra Memel.
Olie på lærred, dateret omkring 1920, utydeligt signeret nederst til højre "...üsser", yngre indrammet. mål ca. 115 x 94 x 5 cm, maling 100 x 80 cm. Ramme Den portrætterede er Emma Ella Willert nee. Presse (*26.04.1895 Plaschken), ifølge den smilende afsender, "den smukkeste kvinde i Memel" på det tidspunkt. 1914 ægteskab med Wilhelm Adolf Erich Willert (*26/06/1885 Koenigsberg); Datter af Albert Press (1855-1918) og Anna Swars (1861-1927). Genealogisk link: http://www.online-ofb.de/famreport.php?ofb=memelland&lang=sk&modus=&ID=I284906&nachname=PRESS.