APOTEKKRUKKER, 5 stk, porcelæn, keramik og træ, 18/1900-tallet.
514595. APOTEKKRUKKER, 5 stk, porcelæn, keramik og træ, 18/1900-tallet.
1 hvid apotekerkrukke i fajance med låg, empire, første halvdel af 1800-tallet. 1 stk i apotekerkrukke af træ, 1800-tallet. 2 apotekerkrukker og en apotekerkande i keramik og porcelæn, moderne produktion efter ældre modeller.
Højde 18,5 - 28,3.
Brugsslitage, hvid apotekerkrukke i fajance med hårgrænser, apotekerkande med krakelering.
Højde 18,5 - 28,3.