513222. SOFA, Lindome, Gustaviansk, 1700-/1800-tallet.
Malet. Skåret dekoration af blandt andet fleuroner. Fast polstret ryg og sæde, polstrede armlæn. Længde ca 185 cm.
Have på. Ridser og mærker. Snavset betræk med slid og pletter. Senere maleri. Et skævt ben.