Sværd, Japan, SUKESADA 祐定, 1592 (文禄 Bunroku) - 1596.

512392. Sværd, Japan, SUKESADA 祐定, 1592 (文禄 Bunroku) - 1596.

Sværdsmed: SUKESADA 祐定 Sværdskole: Osafune 長船 Region: Bizen 備前 Fremstillingsdato: 1592(文禄Bunroku)-1596 Kunstperiode: Azuchi Momoyama (1573-1603) Længde 80 cm Sværd Periode: Koto 6 cm Bladegas Periode: Koto 6 cm Bladega 6 : 39.3 Signeret og dateret: "備前國住長船祐定作" / "文禄二年八月日"- "Bizen no Kuni Ju Osafune Sukesada Saku"/ "Bunroku det andet år af 15. august (9. august)" underskrift og dato er det sandsynligt, at smeden nedenfor har lavet bladet. Der var mange, der underskrev Sukesada, og japanerne levede i en høj alder og var aktive i lang tid og over flere kejserlige perioder.
Information fra: INDEX OF JAPANSE SWORDSMITHS - Markus Sesko SUKESADA (祐定), 3. gen. Hikozaemon, Genki (元亀, 1570-1573), Bizen – “Bishū Osafune Hikozaemon no Jō Sukesada saku” (備州長船彦左衛門尉祐嚕門嚕嚏嚕嚍嚕叉嚏嚕刍佐彥彏彏鈍佐 Kuni”-作), "Bizen no Kuni-jū Osafune Hikozaemon no Jō Sukesada" (備前国住長船彦左衛門尉 祐定), fornavn Hikozaemon (彦左衛門), jŦ左衛門).

Alders slid.

Få foretaget en gratis vurdering!

Alders slid.

Antal besøg: 1.716