MANCHETARMBÅND, SØLV. Emaljeret dekoration af skyer, føniks & lykkeskilt "Shou", central lotus.
511266. MANCHETARMBÅND, SØLV. Emaljeret dekoration af skyer, føniks & lykkeskilt "Shou", central lotus.
Filigran sølv forgyldt, emaljeret Shou og stiliserede symboler, skåret tigerøje i lotusform, dateret midten af det 20. århundrede. mål ca. Diameter 5,5 cm, vægt 82 gram.