SPISESTUESMØBLER, 7 stk., lakarbejde, Kina, 20. århundrede.

508785. SPISESTUESMØBLER, 7 stk., lakarbejde, Kina, 20. århundrede.

Bord, plade med kinesisk landskabsmotiv, beklædt med løs glasplade. Højde 75 cm, diameter 120 cm.
6 stole, lakarbejde med malede landskabsscener, løs polstret hynde. Højde 87 cm, bredde 71 cm.

Herkomst: Kulebo herregård, Kalmar amt.

Brugs- og aldersslid.
Armlæn med revner.
Farvetab og krakelering.

Få foretaget en gratis vurdering!

Brugs- og aldersslid.
Armlæn med revner.
Farvetab og krakelering.

Antal besøg: 1.016