508192. CLOISSONÉ VASE, Kina, 1800-tallet.
Kinesisk cloissoné vase, med rund, buet krop på lige dekoreret tallerken, bred bølget overkant, farverige emaljerede dekorationer med ørne og blomster, bronzekanter, 1800-tallet. århundrede Højde 50 cm.
Små defekter og hakker, buler, ridser, underplade ikke skruet fast på den originale træindsats, snavsede messingkanter, alderstegn.