50626. DESK, anden halvdel af 1800-tallet.
Birk, sortmalet rektangulær top med afrundede hjørner, fem skuffer, fire drejede ben. Længde 117, bredde 55, højde 77 cm.
Slitage, ridser, pletter, finerskader.
Slitage, to nøgleplader mangler, revner (en kraftig på skiven).