JAMBALA, TIBETAN 19. århundrede, ildforgyldt.

505559. JAMBALA, TIBETAN 19. århundrede, ildforgyldt.

Kobberbronze med lapis lazuli lak og ildforgyldning.
Siddende jambala på en lotusbase, med en rotte i venstre hånd og en slange viklet om halsen, rester af en hage. Lakforsegling til eksport, indgraveret bind/samlingsnummer, højde 14 cm.

Godt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Godt.

Daniel Meyer Antiquitäten und Auktionen
Antal besøg: 872