TRAGTGRAMOFON, 2. Halvdelen af det 20. århundrede.
500169. TRAGTGRAMOFON, 2. Halvdelen af det 20. århundrede.
Grammofon med messingtragt, fungerer komplet med håndsving og nåle, plus en shellakplade, hus: udskåret træ, tragt: messing, størrelse 37 cm x 37 cm, højde ca. 65 cm, tragt Ø 38 cm.