ÄLGHORN på træskjold, 9 pigge, vægmontering, dateret 1954.
498680. ÄLGHORN på træskjold, 9 pigge, vægmontering, dateret 1954.
Højde 65/79 cm, bredde 83 cm.
Skærmstørrelse: højde 44 cm, bredde 27 cm.
Signeret på bagsiden: "Hällkrok, kp Hornslandet, 20/10 1954, Alder 5 á 6 år, Slagtevægt ?44 kg, Edv. Blom".
Et mærke defekt fra begyndelsen, ellers i god stand.
Højde 65/79 cm, bredde 83 cm.