Gustaviansk. Såkaldt badekarmodel. Buet polstret ryg. draperede armlæn, lige riflede ben. dekoration af afskårne roser, fast polstret sæde.
Længde ca 80 cm.
Bredde 190 cm.
Højde 105 cm inklusive rosen dekoration.
Sædehøjde ca 50 cm.
Tab af maling, skader, revner, det ene forben løst, noget vakkelvorne ben, senere maling (En eller anden form for plastmaling, brugs-/aldersslitage. dekorationer mangler, Forstærkninger i sømmen. Tørre revner.
Længde ca 80 cm.
Bredde 190 cm.
Sædehøjde ca 50 cm.