498338. ZEISS IKON. Bauhaus væg- eller loftlampe.
Glas sfærisk zone spejllys eller skrå spotlight modelnr. "JS 3 nr. 1". L. Afslag eller ridser. Design af Adolf Meyer, omkring 1927. iflg. Etiket Zeiss, Ikon, moderne design. Længde 36 cm, skærmdiameter 28 cm. Sammenlign: Zeiss, spejllyssystem Zeiss-Wiskott.
Tegn på slid, skår eller ridser, funktion ikke testet (ingen stik).