GULVUR, mora ur, fineret birk, AAS, Mora, 1800-tallet.
498222. GULVUR, mora ur, fineret birk, AAS, Mora, 1800-tallet.
Urskive mærket AAS Mora Længde 54, bredde 22, højde 209 cm.
Aldersrelateret slid, mærker og ridser. Revner i hver side forneden. Urskiven med slid, revner og farvetab. Halvdelen af urskiven i en anden malet farve.