JACOB MALMSTEN. KARMSTOL, Gustaviansk Stockholm-værk, segl fra stolemagerkontoret i Stockholm, signeret IMS, 1700-tallet.

498013. JACOB MALMSTEN. KARMSTOL, Gustaviansk Stockholm-værk, segl fra stolemagerkontoret i Stockholm, signeret IMS, 1700-tallet.

Jacob Malmsten, (stolemager i Stockholm 1780-88), underskrevet IMS. Segl fra Stockholms Stolemagerkontor, træsnit, medaljonformet bagside kronet med rose og blade, hjørnefleurondekoration, svungne forremme med blomsterdekoration, tilspidsede riflede ben, malet.
Længde 51 cm.
Bredde 61 cm.
Højde 91,5 cm.
Sædehøjde ca 45 cm.
LITTERATUR: Torsten Sylvén, Stjålet guldalder, stole og stolemagere i Sverige 1650-1850, Stockholm 2003, sammenligne lignende lænestole side 159 & 162.

Malingstab, revner, skader, senere maling (En eller anden form for plastmaling), brugs-/aldersslitage.

Få foretaget en gratis vurdering!

Længde 51 cm.
Bredde 61 cm.
Højde 91,5 cm.
Sædehøjde ca 45 cm.

Antal besøg: 2.585