Himmel- eller planetklode, Sort globus af papmachee med tegnet orange skala omgivet af messingring ligeledes med skala i smuk ottekantet valnødramme på fire drejede søjler med buet bund i stil med 17./18. århundrede. Formentlig tysk, 1800. Højde 40 cm, bredde 40 cm.
Ramme med revner og pletter, rester af lim, globus med buler og ridser. alder og tegn på slid.