HIMMEKLODE, 1800-tallet.

HIMMEKLODE, 1800-tallet.
497825. HIMMEKLODE, 1800-tallet.

Himmel- eller planetklode, Sort globus af papmachee med tegnet orange skala omgivet af messingring ligeledes med skala i smuk ottekantet valnødramme på fire drejede søjler med buet bund i stil med 17./18. århundrede. Formentlig tysk, 1800. Højde 40 cm, bredde 40 cm.

Ramme med revner og pletter, rester af lim, globus med buler og ridser. alder og tegn på slid.

Få foretaget en gratis vurdering!

Deutsch Auctioneers
Adresse

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Østrig

Placering
Platz 1
Antal besøg: 1.622