496464. LOUIS LATAPIE. Atlet oliemaleri.
Louis Latapie (1891-1972) vigtig repræsentant for sen kubisme, atlet stående med bold, sidelæns benene på en person med grøn baggrund. Olie på papir på lærred, signeret nederst til højre, indrammet. Højde 46 cm, bredde 26 cm.
I god aldersrelateret stand, små ridser og skår på stellet.