496278. BRONZEKEDEL, Tyskland 15./16. århundrede.
Bronzekedel på trebenet fod, rund, løgformet med udstående kant, støbt bronze med søm, to sidegrebsåbninger med smedede jerngreb. Tyskland 15./16. århundrede Højde 24 cm, bredde 24 cm.
I brugt stand, poleret, knækket del mangler i kanten. små ridser, alderstegn.