BRONZEKEDEL, Tyskland 15./16. århundrede.

496278. BRONZEKEDEL, Tyskland 15./16. århundrede.

Bronzekedel på trebenet fod, rund, løgformet med udstående kant, støbt bronze med søm, to sidegrebsåbninger med smedede jerngreb. Tyskland 15./16. århundrede Højde 24 cm, bredde 24 cm.

I brugt stand, poleret, knækket del mangler i kanten. små ridser, alderstegn.

Få foretaget en gratis vurdering!

Deutsch Auctioneers
Antal besøg: 1.525