Lille historicistisk sølvskål, rund form med hævet svulmende kant, rigt dekoreret og forgyldt med frugter, blade og guirlander. stemplet med sølvmærke, formentlig greyhound, samt 800 og bogstavet E, Gegeossen, underside uforgyldt, diameter 9 cm, Wien sidste fjerdedel af 1800-tallet.
små ridsemærker og alets og brugsrelateret slitage.