SEVRES PORCELÆNSVASE, 2 stk., Frankrig.

495334. SEVRES PORCELÆNSVASE, 2 stk., Frankrig.

Et par små franske porcelænsvaser i Sevres stil med runde porcelænslåg, hver med to farverigt malede ovale blomstermedaljoner på hvid bund, omgivet af guldmalede dekorationer på blå bund, endeknappen i form af en dame på blade ligeledes forgyldte, den løgformede porcelænskrop på samme måde med hver fire medaljoner malet og forgyldt på blå baggrund, glaseret, monteret i en forgyldt bronze ( Ormulu ) kappe, hver med to buede og rigt dekorerede og gennembrudte håndtag på sider, gennembrudt indad svulmende overkant på tilspidset og nedad udvidende rund foddel med riflet skaft og burl dekorationer på en bølget blomstret bundrand med otte sarte fødder i form af skaller. Frankrig midt i det 19. århundrede. Højde 13 cm.

God stand med alders- og brugstegn, forhøjede guldpartier lidt afslidt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Deutsch Auctioneers
Antal besøg: 1.294