BECHER, Biedermeier, Karlsbad, Bohemia omkring 1833.

495133. BECHER, Biedermeier, Karlsbad, Bohemia omkring 1833.

Biedermeierglasbæger rund konisk form med udvidet rund bund, finskårne dekorationer på siderne og stjerneformet i bunden. Fem ovale medaljoner med ætsede og polerede afbildninger af landskabet og arkitekturen i Karlovy Vary på en gul overlejret, gennemsigtig grund, med inskription nedenfor med navnene på de respektive steder. Midt mediallon med inskriptionen "Erindringen af Karlsbad 9. juni 1833", forgyldt rand, højde 10,7 cm, bredde 8 cm Bøhmen omkring 1833.

I god stand med afskrabninger og brugsspor på kanten af læben.

Få foretaget en gratis vurdering!

Deutsch Auctioneers
Adresse

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Østrig

Placering
Platz 1
Antal besøg: 1.182