494018. BROCHE, 18K rødguld med boutonperle og diamanter, i alt ca 0,13 ct, Malmø, 1905. Vægt 3,8 g.
Broche med rosenslebne diamanter og kulturhvid boutonperle med lyserød undertone, god glans og lav orientering, ca 5 mm i diameter. Længde 40 mm.
Let Overfladeslitage, få ridser.