49383. SKRIVEREYLDE, Sverige, 1950'erne / 60'erne.
Fineret i teak, hyldestativ i sort træ, 2 skuffer foran, skrivetavle bag lågen. Længde 85, bredde 42, højde 165 cm.
Slitage og ridser, nederste hylde med finerskade på undersiden, 4 hyldepropper mangler.