LIV STRÖMQUIST. Filmplakat Göteborg International Film Festival 2013, farvelitografi signeret og nummereret 30/110.
49362. LIV STRÖMQUIST. Filmplakat Göteborg International Film Festival 2013, farvelitografi signeret og nummereret 30/110.
Bladstørrelse 76x56 cm.
Den litografiske serie er produceret i 110 eksemplarer, som alle er signerede og nummererede. Litografierne er trykt på fint italiensk klumppapir 100% bomuld i offsettryk offset af mærket »Steinmesse und Stollberg» fra 1940'erne. Et omhyggeligt traditionelt kunsthåndværk udført af det traditionelle kunstnerkollektiv [Bolaget Vardagsbilder] (http://www.ramverk.se/vardagsbilder/index.html). Efter fremstillingen er trykpladerne blevet destrueret for at forhindre eventuel gentryk. Formatet på billedområdet er 70x50 cm.
Bladstørrelse 76x56 cm.