493386. POOLBORD, sidste fjerdedel af det 20. århundrede.
6 køer, hvoraf to er klippet, køstand, rive, bolde og resultattavle. Ramme i krydsfiner, spilleplads beklædt med grøn filt. Aftagelige ben. Ydermål, længde 234, bredde 129, højde 83 cm.
Brugsslitage. Noget simple benspænder, bør justeres. En fod løs.