490472. SPISEBORD, Axel Einar Hjorth, Svenske Møbelfabrikker, Bodafors, 1920'erne/30'erne.
Fineret med limet birk. Delvist skåret indretning. To udtræksskiver på hver 58 cm. Længde 145. Bredde 80. Højde 76 cm.
Have på. Ridser og mærker. Plettet skive.