AUGUSTE MOREAU. Efter. STOR MYSTERIEUSE. Ur i form af et kvinde- og kugleurværk.
489872. AUGUSTE MOREAU. Efter. STOR MYSTERIEUSE. Ur i form af et kvinde- og kugleurværk.
Auguste Moreau (22/02/1834 Dijon - 11/11/1917 Malesherbes); Figur lavet af bronzeret metal, hulstøbt, grøn kugleur-mekanisme med påførte tal og messingkrone, dateret omkring 1950, indgraveret med en graveret plade "Voie Lactee par Aug. Moreau Med. de`Or", signeret på bagsiden og med støbemærke Paris, højde ca. 85 cm, stativ 25 cm.