AUGUSTE MOREAU. Efter. STOR MYSTERIEUSE. Ur i form af et kvinde- og kugleurværk.

489872. AUGUSTE MOREAU. Efter. STOR MYSTERIEUSE. Ur i form af et kvinde- og kugleurværk.

Auguste Moreau (22/02/1834 Dijon - 11/11/1917 Malesherbes); Figur lavet af bronzeret metal, hulstøbt, grøn kugleur-mekanisme med påførte tal og messingkrone, dateret omkring 1950, indgraveret med en graveret plade "Voie Lactee par Aug. Moreau Med. de`Or", signeret på bagsiden og med støbemærke Paris, højde ca. 85 cm, stativ 25 cm.

Funktion ikke testet, ingen garanti for funktion.

Nøgler mangler.

Få foretaget en gratis vurdering!

Nøgler mangler.

Antal besøg: 3.153