489695. VAS, glas, Lars Kjellander, eget graveratelier i Vetlanda. Underskrevet. 1920'erne.
Klart glas. Trompet formet. Graveret dekoration af nøgen kvindefigur med slør og kant. Signeret Kjellander. Højde ca 29 cm.
Brugsslitage. Uvæsentligt Kantstødt på siden.