489378. BORDUR, marmor og forgyldt messing, Louis XVI stil, Frankrig, omkring århundredeskiftet 18/1900.
Figuren i form af en kvinde med bøger og en marmorsokkel med polerede forgyldte detaljer. Bevægelse mærket "SR FA". Højde 24 cm.
Brugsslitage, figuren med mindre revner.
Nøgle/nøgler findes