FLOT NYMPHENBURG KAFFESERVICE TIL 6 PERSONER.

489316. FLOT NYMPHENBURG KAFFESERVICE TIL 6 PERSONER.

Nymphenburg kaffeservice, 22 stk til 6 personer. Porcelæn med fint maleri med gyldne buketter og blå knopper. Bakke 24 kt forgyldt af Braucke & Berkenhoff Iserlohn. Design af Franz Anton Bustelli. Rigtig god stand, delvist minimalt slidt. Grønne manufakturmærker, enkelte med blindstempler og forgyldningsmærker, underkop med formnummer 134 3. 20 århundrede bakke ca. 35 x 25 cm, kande H ca. 22 cm.

Ingen anmærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Kunst & Auktionshaus Walter Ginhart
Adresse

Steinmetzpl. 2-3
83684 Tegernsee
Tyskland

Placering
Ginhart
Antal besøg: 1.234