489081. HERREARMBÅND, Longines, 1950'erne, stål.
Longines herreur med stålkasse, 32 mm diameter, fremstillet i 1956, lys urskive med guldindeksering.
Mekanisk urværk, 17 juveler, manuel opgave.
Brugsslitage, mindre ridser i bunden, værket virker ved test.