KARL LUDWIG KÜHNLE (1900-1981). "Idyllisk skov", olie på lærred, sign. og det.

487775. KARL LUDWIG KÜHNLE (1900-1981). "Idyllisk skov", olie på lærred, sign. og det.

Mål: 63 x 82 cm.

Originalt maleri af Karl Ludwig Kühnle (sign. KLK) og dateret 1974. På en impressionistisk måde duppede kunstneren flere lag oliemaling på lærredet. Dette resulterede i et billede med intens farve, hvorfra lyset ser ud til at udstråle.

Karl Ludwig Kuehnle blev født i Kuppingen. På sin mors ønske læste han teologi, men maleriet vil have en langsigtet indflydelse på hans liv. Hans malerier blev især værdsat derhjemme. I 1965 vakte han national opmærksomhed med sin store udstilling i Herrenberg. I 1977 (tildelt delstaten Baden-Württembergs fortjenstmedalje) og 1980 (tildelt borgermedaljen i guld) fulgte yderligere omfattende udstillinger. I hans fødested, Kuppingen, er der Karl-Kühnle-Platz, som blev opkaldt efter "Gäu-maleren".
Maleren og kunstneren fra Schwarzwald beskrev sit livsværk som maler i en biografi med titlen "Lysets sejr".

ramme stødt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Mål: 63 x 82 cm.

ramme stødt.

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 4.559