CHIFFONJÉ, sene imperium, midten af det 19. århundrede.
484710. CHIFFONJÉ, sene imperium, midten af det 19. århundrede.
Tudelat. Fineret med mahogni. Nedklappelig skriveklap med underliggende skriveinteriør og skuffer. En skuffe over og tre skuffer under skriveklappen. Længde 129. Bredde 59. Højde 151 cm.
Have på. Ridser og mærker. Finer skader. Nogle trækhåndtag mangler i skrivemøbler. To nøglebrikker mangler.