HALSKÆDE, sterlingsølv og jadeit, Los Ballesteros, Mexico, midten af det 20. århundrede, totalvægt 62,96 gram.
483944. HALSKÆDE, sterlingsølv og jadeit, Los Ballesteros, Mexico, midten af det 20. århundrede, totalvægt 62,96 gram.
Stemplet Tallires de los ballesteros, taxco.gro, Sterling 925, hecho en Mexico.
Vedhængets mål: 5,8 x 5,4 cm, med sten i mørkegrøn, skinnende jadeit, 2,4 x 1,9 cm.
Kædelængde ca 57 cm.
Kædelængde ca 57 cm.