482013. HUTSCHENREUTHER FIGURGRUPPE "JALOUSI".
Hutschenreuther gruppe af figurer "Jalousi", porcelæn, dekoreret med delikat polykrom. Nøgen kvinde mellem to kæmpende bjørne på en klippebase. Design af Karl Tutter. Signeret på bunden. K Tutter. Lillefinger gammel restaureret. Grønt fabrikantmærke, 1950'erne/1960'erne. H ca. 12".