SPÆNE, sølv med niello, Rusland, begyndelsen af det 20. århundrede.
480050. SPÆNE, sølv med niello, Rusland, begyndelsen af det 20. århundrede.
Kappe eller bæltespænde, sølv med dekoration af sort niello i stiliseret blomstermønster, lås i form af en kaukasisk dolk.
Stemplet 84 og mesterstempel.
Længde ca 7,7 cm.
Stemplet 84 og mesterstempel.
Længde ca 7,7 cm.