Lige urkasse med dekoration af forgyldte søjler. Kobberlodde. Kobber vedhæng. Urskive signeret PP. Højde 230 cm, længde 52 cm, bredde 27 cm.
Slid, reparationer og tilføjelser. Lås mangler.