Urkasse af 18 karat guld, diameter 33 mm, sølvskive med stavindeksering, manuelt mekanisk urværk, sort læderrem.
Gavestik "For nidkærhed og ærlighed i rigets tjeneste" og tre kroner.
Brugsslitage, ridser i glasset, urværket virker ved test.