Tre-trins fod med skåret dekoration. 2 udfoldelige skuffer i sømmen. Stander med spejl, holder til messing lysestager. Højde 86,5 cm (ekskl. spejlstativ). Diameter 45 cm.
Brugsslitage, ridser, mærker. Nøgle mangler, en boks låst, spejlglas med pletter og patina.