476525. RIDEPUDE/ALDERSPUDE i snoet søm, dateret 1932.
En dunfyldt skånsk "agedyna", rideunderlag, broderet efter en ældre model i såkaldt Panama-binding, også kaldet tvistsøm, og mærket "VM 1932". Kommer formentlig fra et af de mere sydlige distrikter, muligvis Torna distrikt. Det gennemgående motiv hedder "Acanthusrose i skrå ramme" som bl.a. indeholder mønsterdetaljer som roser og akantusblade samt andre klassiske detaljer som f.eks. otte-bladede roser. Bagsiden er i grønt uldstof, kanterne er forsynet med korte frynser.
Mål 107x54 cm.
Lidt falmet og med Brugsslitage inkl. huller bagpå.
Mål 107x54 cm.