BEDSTEMOR UR, Remontoir, 14k guld og UR HIDDEN, omkring århundredeskiftet 18/1900.
476382. BEDSTEMOR UR, Remontoir, 14k guld og UR HIDDEN, omkring århundredeskiftet 18/1900.
Bedstemors ur med dekoration i form af overflødighedshorn og svale, diameter 3,5 cm. Bruttovægt 34 gram.
Urskjuler, ægformet i slebet glas og gult metal, højde 9,3 cm.
Brugsslitage, ridser, mærker. Bedstemors ur mangler minutviser, løs timeviser. Brugte værker til inskriptioner, ridser, mærker.