MONTERBORD, sortfarvet træ, Frankrig. Århundredeskiftet 1800/1900.

474101. MONTERBORD, sortfarvet træ, Frankrig. Århundredeskiftet 1800/1900.

Blandet stil, stel i sortfarvet træ, bronzebeslag i hjørnebeslag i form af vingede mytiske væsner. Rektangulært med foldeglaspanel. Møbleret med silkepude. Ben knyttet om en hylde af malet fajance dekoreret med en fugl og blomster, mærket "LM & C LE Dépose, Creil Et Montereau". Længde 48, bredde 38, højde 78 cm.

Brugsslitage. Mærker. Rapport. En af bronzerne, samt to fodbeslag mangler skrue/er løs.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 902