Blandet stil, stel i sortfarvet træ, bronzebeslag i hjørnebeslag i form af vingede mytiske væsner. Rektangulært med foldeglaspanel. Møbleret med silkepude. Ben knyttet om en hylde af malet fajance dekoreret med en fugl og blomster, mærket "LM & C LE Dépose, Creil Et Montereau". Længde 48, bredde 38, højde 78 cm.
Brugsslitage. Mærker. Rapport. En af bronzerne, samt to fodbeslag mangler skrue/er løs.