KAFFESET, 27 dele, empire, begyndelsen af 1800-tallet.

473971. KAFFESET, 27 dele, empire, begyndelsen af 1800-tallet.

Forgyldt dekor 1 tekande med låg, højde 14 cm.
1 kaffekande med låg, højde 25 cm, 1 sukkerskål med låg, højde 17 cm.
1 mælkekande, højde 15,5 cm.
12 Kaffeskål, diameter 13 cm.
11 kaffekopper, højde 6 cm.

Herkomst: Kulebo herregård, Kalmar amt.

Alder og Brugsslitage.
1 kaffekop med revner overalt.
Reparationer af kaffekande, tekande og låg.

Få foretaget en gratis vurdering!

1 mælkekande, højde 15,5 cm.
12 Kaffeskål, diameter 13 cm.
11 kaffekopper, højde 6 cm.

Alder og Brugsslitage.

Antal besøg: 918