KAFFESET, 27 dele, empire, begyndelsen af 1800-tallet.
473971. KAFFESET, 27 dele, empire, begyndelsen af 1800-tallet.
Forgyldt dekor 1 tekande med låg, højde 14 cm.
1 kaffekande med låg, højde 25 cm, 1 sukkerskål med låg, højde 17 cm.
1 mælkekande, højde 15,5 cm.
12 Kaffeskål, diameter 13 cm.
11 kaffekopper, højde 6 cm.
Herkomst: Kulebo herregård, Kalmar amt.
Alder og Brugsslitage.
1 kaffekop med revner overalt.
Reparationer af kaffekande, tekande og låg.
1 mælkekande, højde 15,5 cm.
12 Kaffeskål, diameter 13 cm.
11 kaffekopper, højde 6 cm.
Alder og Brugsslitage.