NICOLA SIMBARI. Italien (1927 - 2012), vævet tekstil, nummereret 249, signeret, dateret-71.

47189. NICOLA SIMBARI. Italien (1927 - 2012), vævet tekstil, nummereret 249, signeret, dateret-71.

Nicola simbari 1927-2012 anses af mange for at være Italiens vigtigste kunstner. han er en semi-abstrakt impressionist.
Ved hjælp af strålende toner, fantastiske farver malede han med en paletkniv og opnåede store dybder med sin teknik. Hans malerier er fulde af lys og energi. Simbaris værker kan findes i mange museer, private samlinger, herunder Christian Dior Collection Paris, Bank of Tokyo, Cincinnati Fine Arts Department og mere.
Længde 193 x 116 cm.

Ingen anmærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Længde 193 x 116 cm.

Ingen anmærkninger.

Antal besøg: 1.305