471640. CARL WAHLBOM. Tilskrevet. Motiv af Malin Sture og Erik Stenbock, olie på lærred, signeret og dateret 1843.
Proveniens: Tidligere grosserer Schön jrs samlinger Udstillet på Det Kongelige Akademi for de Liberale Kunster 1843 Lærred måler ca 66 x 98 cm Herkomst: Kulebo herregård, Kalmar amt.